19. mail toimus taaskordne Viru Keskuse Aastagala, kus meenutati keskuse kuulsusrikkaid möödunuid päevi, tunnustati parimaid ning ühises tantsuringis koguti energiat tulevikuks. Parima teeninduskoha tiitli haaras PaperMill Röstikoda, Parimaks teenindajaks valiti Viru Keskuse infoletis töötav Maie Paju ning Parima ostukeskkonnana tunnustati Kaubamaja Toidumaailma.
Viru Keskus on parimaid teeninduskohti, ostukeskkondi ja teenindajaid tunnustanud juba üle kümne aasta, sest suurepärane klienditeeninduskultuur on üks kaubanduskeskuse alustalasid. Parimad selgitati välja läbi terve aasta väldanud mõõtmisprotsessi kaudu, mis hõlmas nii teooriateste kui ka kauplustes läbi viidud testostlemist. “Paneme Viru Keskuses klienditeeninduskultuurile suurt rõhku, mistõttu on oluline ka oma ala parimaid järjepidevalt tunnustada. Konkurss on tihe, nii et kõik tiitlivõitjad võivad enda üle väga uhked olla. Tänu meie inimestele kujunebki välja Viru Keskuse nägu ning anname omalt poolt kõik, et klientidel oleks meie juures mugav ja hea olla,” sõnas keskuse tegevjuht Gertti Kogermann.
Valiku tegemiseks aitasid ostukeskkonna uuringut teostada professionaalsed partnerid Trendline Estoniast ning teenusdisainer Mari Arnover koos oma meeskonnaga. “Läbiviidud poekeskkonna uuring erineb sisult teeninduse mõõtmisest ehk testostudest ja kliendi tagasiside kogumisest. Poekeskkonna uuringu puhul kasutasime kogenud valdkonna eksperte, kellel on praktiline ja pikaaegne tipptasemel poekeskkondade loomise kogemus. Seega on tegemist ekstperthinnanguga poekeskkonnale ja selle mõjule nii klientidele kui ka töötajatele. Uuringus võrreldi üht küsimust teenindajate kohta – kuidas ja mis hoiakuga sisenevat klienti ehk vaatlejat vastu võeti? Põnev oli ristanalüüsidest näha selget seost poekeskkonna kõrgema taseme ning töötajate emotsiooni ja teenindusvalmidusevahel. See näitab, et keskkond ei ole ainult kliendi jaoks. Töötaja “elab” selles iga päev,” sõnas testostu ja uuringufirma Trendline Analytics juht Eero Palm.
Teenusedisainer Mari Arnover lisas, et kliendikogemus on väikeste tükkide summa, mille nimel tuleb teha tööd iga päev ja mis moodustavad kliendi jaoks külastuse ajal terviku. “Väga hea meel oli projektis näha, et Viru Keskus võtab seda väga tõsiselt. Loodan, et see töö jätkub igapäevaselt sama teadlikult ja klient kogeb Viru Keskuses väga head kliendikogemust. Aasta pärast mõõdame taas,” märkis Arnover.
Parim Ostukeskkond 2023 tulemused on järgmised:
I koht – Kaubamaja Toidumaailm (Kontseptsioon ja layout Kaubamaja, Üldine sisekujundus: VLS – Ville Lausmäe, sisustuse disain: Ruumilabor, VLS, PINK)
II koht – Rahva Raamat (kontseptsioon UDDU Arhitektid eesotsas Mari Otsa`ga, visuaalne lahendus Velvet)
III koht – GANT esinduskauplus
Uuringus näitas parimaid tulemusi Kaubamaja Toidumaailm, mida 2021. aastal renoveeriti. Kaubamaja Toidumaailm on kui pilet maitserännakule, kus peatused toimuvad igas maailmajaos – nii kuumkirevas Ladina-Ameerikas kui ka tüünes Eesti kalurikülas. “Proovisime nii Toidumaailma planeeringu kui ka stilistika puhul lähtuda loogikast, et poe alad oleksid selgelt piiritletud ja seeläbi kutsuvamad. Teisisõnu: soovisime luua keskkonda, kus asjad ei paikneks juhuslikult, à la tomatid kummikute kõrval, vaid et tekiks kindel loogika. Näiteks kui varem oli valmistoit pilla-palla laiali – natuke salatit siin, kotlette seal –, siis nüüd on see ala ilusasti sissepääsu juures koos. Funktsionaalsusega sai planeeringus kõvasti arvestatud,” sõnas VLS Interior Architecture’i sisearhitekt Ville Lausmäe. Ta lisas, et uuenenud Toidumaailm on Eestis eriline nähtus, sest sellist ressurssi ja läbimõeldust pole toidukaupluse lahenduse loomisesse varem pandud.
Esikolmikusse jõudis ka Rahva Raamat, mille loomisel tegid Viru Keskus ja üürnik suurt sisulist koostööd. Kliendimugavuse suurendamiseks toodi varem kahel korrusel olnud kauplus ühele, kolmandale korrusele, ehitades selleks juurde täiendavat kaubanduspinda parkimismaja arvelt. See omakorda võimaldas Rahva Raamatul luua loogilisem piirkondade paigutus ja mõnusam keskkond. Rahva Raamatu Viru Keskuse kauplus valiti ka 2022. aastal maailma parimaks raamatupoeks. Rahva Raamatu raamatupoes ja kauplusesse mõnusalt integreeritud sisekujunduse autorid on UDDU arhitektid eesotsas Mari Koger-Otsaga ning keskkonnagraafika on loonud disainibüroo Velvet.
Kolmanda koha pälvis kvaliteetkaubamärk GANT, mis avas Viru Keskuses oma uusima, Euroopas harukordse kontseptsiooniga esinduspoe. Värske kontseptsiooniga kauplus on Londoni ja Stockholmi järel üks esimesi omataolisi terves Euroopas, kostitades külastajaid mõnusa atmosfääri ja stiilse interjööriga.
Konkursil jagati ka eriauhindu:
Kunstisõbra eriauhind – Goldtime
Digitaalse adaptsiooni eriauhind – Euronics
Jätkusuutlikuse eriauhind – TheBodyShop
Goldtime, kellele omastati Kunstisõbra eriauhind, jäi eelkõige silma luksuslikult sisustatud privaatteeninduse salongiga, mis on osa nende uuenenud kauplusest ja mille seinu kaunistavad Eduard Wiiralti graafilised lehed. Kodumaisele loomingule pööratakse kaupluses üleüldse palju tähelepanu, sest terve Goldtime kauplus on sisustatud eritellimusena Saaremaal valmistatud mööbliga.
Euronics köitis aga tähelepanu oma digitaalsete adaptsioonidega, mille sisuks on elektrooniliste hinnasiltide esmakordne kasutuselevõtt Eestis just Viru Keskuse kaupluses, mis omakorda on muutnud kogu kliendikogemuse mugavamaks ja kiiremaks. Euronicsi Viru Keskuse kaupluse, mis on 4500 erineva tehnikatootega on Tallinna südalinna suurima kaubavalikuga elektroonika ja tehnikakaupade pood, uuenenud interjööri on kujundanud Eesti sisekujundaja Mait Lauri ja tema meeskond ettevõttest Ako In. Kaupluse mööbli tootis OÜ Repston.
Jätkusuutlikkuse eriauhind anti aga The Body Shopile. Kauplus on kerkinud esile oma jätkusuutlike lahendustega, pakkudes muu hulgas ühena esimestest oma klientidele pakendite täitejaama kasutamise võimalust. Lisaks on ka osa kaupluse mööblit valmistatud taasksutatud materjalist ning ka siit võib leida emotsiooni loovat unikaalkunsti Moona Saali käsitsi kootud vaibana.
Palju õnne kõikidele võitjatele!!