Viru Keskus Logo

Kvaliteetne linnaruum ja linnas liikumine

Viru Keskus on Tallinna linna süda ja linnaruumi orgaaniline jätkaja, mida külastab iga aasta ligikaudu 15 miljonit inimest. Linna tuiksoonena oleme taganud nii külalistele kui ka möödujatele võimalikult kvaliteetse keskkonna ning keskkonnasõbraliku ja mugava liikumise läbi keskuse.

Täna saabub üle 90% Viru Keskuse külastajatest majja kas jala või ühistranspordiga. Seda toetavad nii Viru Keskuse 0-korrusel asuv Tallinna ühistranspordi üks suurimaid bussiterminale kui ka maja kõikides suundades avanevad sissepääsud.

Üheks kiiremaks, paindlikumaks ja tervislikumaks liikumisviisiks peame jalgrattasõitu. Seetõttu oleme taganud tänaseks Viru Keskuse erinevate sissepääsude juures 115 parkimiskohta nii elektrilistele kui ka tavalistele jalgratastele, millest 12-nes kohas saab elektrilisi kergliiklusvahendeid turvaliselt ostlemise ajal ka laadida. Lähiajal on plaanis rattaparklaid laiendada olulisemate sissepääsude juures ning rajada ka rattahoolduspunkt. 

Autoga liiklemisel soodustame väiksema jalajäljega autosid. Elektrilise autoga liiklejad saavad Viru Keskuse parkimismajas parkida soodustusega ning keskuse neljandal korruse katuseparklas on 21 kohaga Eesti üks suurimaid elektrisõidukite laadimisalasid Viru Vooluring nii elektrilistele autodele, mootorratastele kui ka tõukeratastele. 2024 aasta sügisel lisandub veel 10 kohta elektriautode laadimiseks.

Inimsõbralikuma linnaruumi toetamiseks on Viru Keskuse eri külgedel ligikaudu 100 istumiskohta jalgsi- ja kergliiklusvahenditega liiklejatele.

  • Viru Keskuses on tänavalt tulevatele jalakäijatele avatud 5 mugavat sissepääsu 
  • Sissepääsude lähedal on olemas 56 tavalist parkimiskohta ning 49 BiKeepi turvalist parkimiskohta (millest 37 tavalist nutiparklat, 12 elektrilise ratta laadimisvõimekusega kohta). Lisaks on ka elektrilistele tõukeratastele 20 laadimisvõimekusega parkimiskohta. 
  • Viru Keskuse 0 korrusel asub Viru Keskuse Bussiterminal, mis on alguspunktiks kõigile olulisematele bussiliinidele Tallinnas
  • Keskuse neljandal korrusel on 24/7 avatud turvaline parkimismaja, kus on 21 kohaga  üks Eesti suurimatest elektriautode laadimisaladest.



Inimsõbralik ostukeskond on Viru Keskusele olnud prioriteediks juba alates 2017. aastast, kui võtsime kasutusele ressursitarbimise ökonoomseks juhtimiseks tehisintellektil põhinev R8 Technologies lahenduse. R8 Technologies juhib kogu maja automaatselt ja targalt, tagades seega lisaks kuluefektiivsusele ka külastaja jaoks kvaliteetne sisekliima. Viru Keskusele on omistatud Puhta Õhu kvaliteedimärgis, mis tagab kaubanduskeskuse kõrgeima õhukvaliteedi.

2023. aastal läbis Viru Keskus, kui Tallinna linna olulisim sisetänav ja ostukeskus täieliku uuenduskuuri ning renoveerimine viidi läbi arvestades LEED O&M nõudeid ja ringmajanduse printsiipe. Koostöös rahvusvahelise Wingårdhsi ja kodumaise 3-1 arhitektuuribürooga muutus Viru Keskuse siseruum kaasaegseks, tagades külastajale kvaliteetse sisedisaini, avaruse ja avatuse- kõigile.

Uuendatud keskuse aatriumis on rohkelt valgust ja rohelust. Sisedisainis on kasutatud rohkelt puitu – II korruse aatriumis, ent seda võimalikult kokkuhoidvalt väikestest tükkidest. Keskkonnasõbralikkust pidasime silmas ka uue interjööri materjalivalikutel, kui teatud kohtades kasutasime uue põranda loomise vanu marmortahvlite tükke ning renoveerimisel keskuse enda ehituskonstruktsioonilisi detaile. Vana mööblit ja sisustuselemente on nutikalt taaskasutanud ka mõned meie üürnikud, näiteks adidas Originals, kes uues müügisaalis kasutas vana võimla põrandat. Aatriumisse on silmapaistvatele rohesammastele istutatud ligikaudu 2000 taime. 

Külastajate mugavust silmas pidades on aatriumis puhkehetkedeks tagatud 274 pehme ja kõva mööbliga istumiskohta ning majas on kõikidele korrustele võimalik pääseda liftiga (sh ratastooliga liiklejal). Külastajatel on võimalik Viru Keskuses liiklemiseks kasutada ratastoole, valida on 2 tavasuuruses ja ühe XL-suuruses ratastooli vahel. Ratastooli saab kasutamiseks küsida Infoletist.

Viru Keskusele on oluline tagada mugav ligipääs kõigile külastajatele. Keskuse peauste juures on ratastooliga liikujatele kaldteed (v.a sissepääs Toidumaailma Estonia pst poolt) ning inva WC nii II korrusel (ligipääs nii Tammsaare pargi poolsest välisuksest kui ka keskusst seest) kui ka IV korrusel (ligipääs parklast ja keskusest seest). Lisaks on parkimismajas 7 parkimiskohta erivajadustega inimestele kõikide ja 7 XL parkimiskohta lastekärudega külalistele kõikide parklaga ühendatud sissepääsude juures. 



Viru Keskus on Baltikumi kõige keskkonnasõbralikum kaubanduskeskus, mida tõestab LEED O&M sertifikaat. LEED sertifikaat näitab, et hoone on opereeritud, arvestades keskkonnaalast mõju ja selle vastavust jätkusuutlikkuse parameetritele, muuhulgas ressursikasutuse, innovatsiooni, logistika ja siseruumide heaolu valdkonnas. Esimene sertifikaat omistati Viru Keskusele aastal 2015 ning käesolev sertifikaat kehtib aastani 2026. Viimased kuus aastat on Viru Keskust tunnustatud sertifikaadi kõrgeima Platinum O&M (Operational and Management) tasemega.

Viru Keskus läks üldaladel juba 2015. aastal üle energiasäästlikule LED- valgustusele, mis tagab märkimisväärse säästu üldalade energiatarbimises. 2021–2023 aastatel paigaldati Viru Keskusesse rätsepatööna teostatud innovatiivsed tehnosüsteemid sh soojusvahetuspumbad, mis võimaldavad ära kasutada keskuses ülejäävat soojust või jahutust. Uus lahendus annab olulise kokkuhoiu kütte-ja jahutuse kuludelt. Viru Keskus viimase kolme aasta jooksul investeerinud  energiatõhususse ligi 3,5 miljon eurot ning jätkab analoogsete investeeringutega ka tulevikus. 

Viru Keskuses on rakendatud jäätmete liigiti kogumise süsteem ja seda nii ettevõttele endale, üürnikele kui ka klientidele. Üldaladel on külastajatele võimaldanud prügi sorteerida juba aastast 2017. Lisaks saab Viru Keskuses uuele ringile saata ka taarat, taara vastuvõtupunkt asub IV korrusel Parkimismajas.

Viru Keskuse Toidutänava kõik restoranid kasutavad pestavaid, taaskasutatavaid nõusid ning toidu kaasaostmisel on kasutusel Ringo pandipakendi süsteem.

Vähendame pidevalt Viru Keskuse tegevusest tulenevat keskkonnamõju ning aitame seda teha ka oma üürnikel ja külastajatel. Selleks oleme välja töötanud nii endile, üürnikele kui ka koostööpartneritele kestliku sündmuse korraldamise juhendi, mille järgimine on oluline, et tagada keskuse kõikide tegevuste kooskõla ja vastavuse keskkonnasõbraliku korraldusega.

2023-ndal aastal läbis Viru Keskuse juhtkond Rohetiigri akadeemia, mille tulemuseks valmis Viru Keskuse kestlikkuse strateegia dokument, mida samm sammult hakatakse ellu viima. Dokument käsitleb endas ESG teemadega seonduvaid tegevusi ja eesmärke. Strateegia kätkeb endas lisaks paljudele teistele tegevustele ka olulist sisendit üürnikele, kes juhul kui nad soovivad leida üüripinda Viru Keskuses, peavad edaspidi vastama keskuse poolt esitatud jätkusuutliku ärimajandamise nõuetele. Viru Keskus on liitunud ka Rohetiigri koostööleppega.

Viru Keskus teostab oma CO2 jalajälje hindamist ning panustab iga-aastaselt enda jalajälje vähendamisse. CO2 jalajälje analüüsimine keskendub peamiselt Viru Keskusega otseselt seotud heitmetele ning kaudsetele emissioonidele, mis tulenevad sisseostetud elektri- ja soojusenergia tootmisest. Lisaks tarbib Viru Keskus läbi kompensatsioonimehhanismide CO2-neutraalset elektrit (ostame tarbitud energiale CO2-neutraalse rohesertifikaadi).

Meie klientide jalajälg on meie jalajälg. Me aitame oma klientidel ja külalistel teha õigeid otsuseid nii ostuhetkedel kui ka mujal.

Viru Keskuses saab mugavalt läbi hooldus-ja parandusteenuste pikendada oma armsate toodete eluiga.

Viru Keskus toetab Eesti kultuuri.



Viru Keskus osaleb ise või pakub platvormi laiema ühiskonna kliimateadlikkust ja jätkusuutlikku tarbimist tõstvatele sündmustele ja näitustele. Läbi aastate toimunud Viru Keskuse aatriumis mitmeid näituseid ja paneele, mis on need kriitilised teemad toonud laiema tähelepanu alla. Näiteks Homme tahan hingata infopäev, Targa tarbimise kampaania, BOLT linnaruumi kvaliteedi üle arutlev paneeldiskussioon või igaaastaselt toimuv EKA moetudengite näitus Eksperimentaalvorm, mis keskendub materjali jäätmetele ja nendest mõjukate vormide loomisele. 

Viru Keskusest võib leida pea kõik vajalikud toote eluiga pikendavate teenuste pakkujad. Nii on meie juures järgmised teenused:

Viru Keskus on läbi terve oma ajaloo toetanud Eesti kultuuri, tehes pikaajalist sisulist koostööd kõrgetasememeliste kultuuriürituste korraldajatega, kellega jagame sanu väärtuseid. Meie headeks partneriteks on Eesti Kunstimuuseum, Jazzkaar, Tallinn Music Week, Eesti Kunstiakadeemia, Estonian Fashion Festival, Moefilmide festival ja Eesti Pressifotograafide liit. Koostöö on mitmekesine, sisaldades toetuseid kui ka kultuurisündmuste toomist Viru Keskusesse, rikastamaks südalinna külastajate kultuurikogemust pealinna tuiksoonel.



Viru Keskusel on kavas 2025 aastal kasutusele võtta päikesepark, et toota ise elektrit. Prognooside kohaselt võib loodav päikesepark anda kuni 5% tarbitava üldelektri mahust ning vähendab märkimisväärselt ka keskuse CO2 emissiooni.