Kõik uudised

Viru Keskuse südameasjaks on kanda kultuuri, ka rasketel aegadel

18.08.2021

Viru Keskus avas kultuuri toetamisele suunatud kampaania “Kanname kultuuri”

Viru Keskus on läbi aastate olnud enamat kui kaubanduskeskus. „Oleme alati teadvustanud kultuuri olulisust oma külastajate maailmapildis ja seepärast järjepidevalt pakkunud keskuses kvaliteetseid kultuurisündmusi,” sõnab Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru. Nende toomisega kaubandusruumi on tekkinud erinevate kultuuriasutustega tugevad partnersuhted, mis on pidanud vastu ka keerulisematele aegadele.

Imagoloogilise kampaania juurde loodi unikaalne moefotode seeria nelja Eesti olulise kultuuriasutuse ja -sündmuse juhtfiguuridega, kes pikemalt mõlemata olid valmis ettevõtmises kaasa lööma ja väljapaistvates kostüümides kaamerasilma ette astuma. Portreedest koosnev fotoseeria õhkub tugeva iseloomuga karakteritest. Kultuuriasutuste juhid pildistati üles ajaloohõngulises, ent siiski modernses võtmes. Sündisid väärikad fotod, millel on kujutatud Tallin Music Weeki peakorraldajat Helen Sildnat, Jazzkaare programmijuhti Anne Ermi, KUMU kuraatorit ja programmijuhti Eha Komissarovit ja EKA moeosakonna juhataja professor Piret Puppartit. Stilistika on põnev moderne mikstuur, millel on rõhutatud tugevaid vorme peas või pea ümber. Riided pärinevad Viru Keskuse poodide valikust ja peakatted on kübaradisaineri Mari Masso ja ehtekunstnik Tanel Veenre uuetest kollektsioonidest.

Kultuuri esindavad vägevad naised juhtisid sektori kriisist välja

Kristeli sõnul sündis fotoseeria ja näituse idee soovist juhtida tähelepanu kultuuri toetamise tähtsusele. Viru Keskus on teinud koostööd mitmete kultuuriürituste korraldajatega, kelle seast lõid kampaanias kaasa ühed pikaaegsemad partnerid Tallinn Music Week, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kunstiakateemia ja Jazzkaar. „Sümboolselt on Viru Keskuse heade partnerasutuste toimimine kanda ikooniliste naiste õlul, kes kultuuriemandatele kohaselt hoidsid ka kriis kriitilisemail päevil oma valdkonna ettevõtmistel hinge sees,” kirjeldab Kristel

Eesti Kunstiakadeemia professori Piret Pupparti jaoks oli Viru Keskuse fotoseerias “Kanname kultuuri” osalemine kui miniteater iseendale. “Sellistes ägeda atmosfääriga projektides on alati huvitav oma abikäsi anda,” selgitab ta. Tallinn Music Weeki peakorraldaja Helen Sildna sõnul hindab ta koostööpartnereid, kes mõtlevad ühiskonna probleemide lahendamisele. “Mulle sümpatiseeris, et vaatamata Viru Keskuses toimuvatele uuendustele soovitakse tõusta igapäevastest sekeldustest kõrgemale ja teha midagi inspireerivat,” on Helen kultuuri toetamisele suunatud kampaaniast vaimustunud.

Keerulised ajad tugevdasid koostöötahet

Ka keerulisel koroonaaastal, mis on toonud kaasa kaubanduskeskuste sulgemise, on Viru Keskus leidnud võimalusi oma partnerite toetamiseks erineval viisil. „Oleme näinud lähedalt kultuurikorraldajate väljakutseid pidevalt muutunud reeglite rägastikus ja toetanud neid omapoolselt kaoses otsuste tegemisel,“ meenutab Kristel muutlikuid aegu. Kuigi Viru Keskus oli sunnitud osadest koostööprojektidest loobuma, pingutati selle nimel, et koostöö pikaajaliste partneritega säiliks. „Kõik Viru Keskuse kultuuripartnerid on olnud paindlikud uute lahenduste loomisel ja ürituste planeerimisel,“ tunnustab Kristel. 

KUMU kuraatorit ja programmijuhi Eha Komissarovi sõnul on kriisi vältel olnud toetuspartneritest suur abi, kuna koos jõutakse rohkemate inimesteni. “Kunstimuuseum on kui suletud maailm, meile on tohutult kasulikud teised kogemused ja võimalus end tutvustada laiemale publikule,” kirjeldab ta. Ka Jazzkaare programmijuhi Anne Ermi sõnul on kultuuritoetajate roll olnud eriti oluline. “Oleme väga tänulikud toetajatele, kes meisse usuvad ja kes vaatamata võib-olla ka oma ettevõtte raskele olukorrale on ikkagi meiega jäänud,” jagab Anne siirast tänutunnet.

Lisaks kampaanias kaasa tegevale neljale kultuurielamuse pakkujale on Viru Keskus teinud pikki aastaid koostööd Eesti Disainikeskusega Disainiauhindade aastanäituse võõrustamisel ja Pressifotograafide Liidu aastanäituse külastajateni toomisel. Need kaks projekti on Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuhi sõnul olnud äärmiselt huvipakkuvad nii keskuse külastajatele kui pressile. 

Kultuurikandjate rõivakomplektide loeteleu ja saadavuse teada saamiseks hoia silm peal meie Instagramil.

Kõik uudised