Viru Keskus Logo
Kõik uudised

Viru Keskuse rohepingutused on eeskujuks paljudele

17.05.2024

Eesti suurima külastavusega koht Viru Keskus on aastaid pannud rõhku jätkusuutlikkusele ja keskkonnasõbralikkusele. Tänu silmapaistvatele rohesaavutustele on keskus pärjatud maailmas tunnustatuima kinnisvara jätkusuutlikkuse sertifitseerimissüsteemi LEED O&M kõige kõrgema, Plaatinum tasemega, mis teeb Viru Keskusest Baltikumi jätkusuutlikuima kaubanduskeskuse.

Auhinna taga on suur töö selle nimel, et hoone keskkonnaalane mõju oleks võimalikult väike – tähelepanu on pööratud nii ressursikasutusele, innovatsioonile, logistikale kui ka siseruumide heaolule. Esimesest tunnustusest möödub peagi juba 10 aastat – mitmed teised kaubanduskeskused alles hakkasid sel ajal jätkusuutlikkusele mõtlema. “Meie majas formeerus juba ammu kindel arusaam, et tahame end kindlustada potentsiaalsete riskide vastu, et meie kliendid ja külalised oleksid paremini hoitud. See nõudis suuri investeeringuid, ent tänased arengud on tõestanud, et need väljaminekud olid vajalikud,” kirjeldas Viru Keskuse tegevjuht Gertti Kogermann.

Viru Keskus on Baltikumi jätkusuutlikuim kaubanduskeskus, omades ainukesena LEED O&M Platinum sertifikaati.

Suured investeeringud energeetika valdkonnas

Üks aja- ja rahamahukamaid valdkondi on energeetika ning Viru Keskus on selles osas võtnud vastu julgeid otsuseid – viimase kolme aasta jooksul on keskus energiatõhususse investeerinud ligikaudu 3,5 mln eurot. Keskuse tervikliku uuenemise käigus uuendati ka silmale nähtamatu, kuid seda olulisem – kohati pea poolesajandi vanusesse hoonesse paigaldati innovatiivsed tehnosüsteemid, sh soojusvahetuspumbad, mis kasutavad ära keskuses ülejäävat soojust või jahutust, aidates nii kokku hoida kütte ja jahutuse kuludelt. Samuti hindab Viru Keskus oma CO2 jalajälge ning panustab iga-aastaselt selle vähendamisesse. Jalajälje analüüsimine keskendub peamiselt Viru Keskusega otseselt seotud heitmetele ning kaudsetele emissioonidele, mis tulenevad sisseostetud elektri- ja soojusenergia tootmisest.

Ühekordsed investeeringud nagu tehnosüsteemide ülevaatamine ei anna aga sageli lõplikku tulemust ja projekte tuleb järjepidevalt arendada ka süsteemi ülalpidamiseks. “Teeme juba aastaid koostööd tehisintellekti põhise süsteemiga R8 Technologies, mis on Viru Keskust alguse saanud ning tänaseks kasvanud tugevaks rahvusvaheliseks ettevõtteks,” märkis Kogermann. “Nad pakuvad lahendust, mis juhib meie maja automaatselt ja targemalt ehk siis üürniku jaoks kuluefektiivsemalt ja külastaja jaoks kvaliteetsemalt.

Silmaga nähtavad uuendused

Lisaks energiatõhususe parandamisele on Viru Keskuses pandud suurt rõhku ka silmaga nähtavatele uuendustele, mis on seotud liikuvuse, üldise teadlikkuse ja siseinterjööriga. Nt on Viru Keskuse nüüdses sisedisainis olulisel kohal rohelisus – 2023. aastal istutati keskusesse ligi 2000 taime, mis lisavad sisekujundusele värvi ja värskust.

“Viru Keskus läbis hiljuti suure uuenduskuuri, ent alles jäi ka side minevikuga. Uues põrandas kasutati vanu marmortahvlite tükke, mis on omalaadne ja säästlik nipp. Teisel korrusel paigaldasime kliendimugavuse ja ruumikogemuse parandamiseks naturaalse tammeparketi, kus materjaliks valiti võimalikult väikese jalajäljega toode, mis on toodetud sisuliselt protsessi jääkidest ning millel on ka madal hoolduse jalajälg,” selgitas Kogermann. Uuenemise käigus innustati ka üürnikke, kellega tehti sisulist koostööd võimalikult jätkusuutlike lahenduste loomiseks. Nt sai adidas Originals butiigist esimene siinse piirkonna kauplus, kus on poe müügisaalis kasutatud vana võimla põrandat, ning The Body Shop pakub oma klientidele pakendite täitejaama kasutamise võimalust. Keskuse vanale mööblile anti aga uus elu Jüri Gümnaasiumis.

Lisaks korraldatakse Viru Keskuses tihti kliimateadlikkust ja jätkusuutlikku tarbimist innustavaid sündmusi ja näitusi (nt Eksperimentaalvormi näitus koostöös EKAga, Homme tahan hingata teavituspäev jne). Samuti on keskuses rakendatud jäätmete liigiti kogumise süsteem ja seda nii ettevõttele endale, üürnikele kui ka klientidele. “Kuna Viru Keskus on Eesti suurima külastavusega ostukeskus, tõuseb tänu säärastele algatustele ka klientide keskkonnateadlikkus. Suur külastajate arv tähendab sedagi, et peame pöörama tähelepanu liikuvusele. Meie külastajatest tuleb täna üle 90% keskusesse jala või ühistranspordiga, mistõttu ei tekita me linnaruumi täiendavat koormust,” sõnas Kogermann.

2024. aasta alguses on Viru Keskuse ümbruses 115 parkimiskohta jalgratastele ja tõukeratastele, sh 12 kohta koos laadimise võimalusega elektrilistele sõidukitele. Lähiajal on plaanis laiendada nii rattaparklat kui ka isiklike tõukerataste parkimis- ja laadimisvõimekust ning rajada rattahoolduspunktid. Soovi korral pääseb keskusesse ka autoga – Viru Keskuses asub üks Eesti suurimatest elektriautode tanklatest, kus on 21 kohta. “Seda arvu plaanime lähiajal mitmekordistada. 2024. aasta lõpuks on 10% parkimiskohtadest elektriauto laadimisvõimekusega,” ütles Kogermann.

Tulevik on roheline

Ka tulevikuplaanid on ambitsioonikad. Viru Keskusel on kavas võtta sel aastal kasutusele päikesepark, et ise elektrit toota. Prognooside kohaselt võib loodav park anda kuni 5% tarbitava üldelektri mahust ning vähendada märkimisväärselt keskuse CO2 emissiooni. Samuti on paika hakatakse ellu viima kestlikkuse strateegia dokumendis sõnastatut, kus käsitletakse ESG teemadega seonduvaid tegevusi ja eesmärke. Koostamisel on ka kestliku sündmuse korraldamise juhend, mille järgimine tagab keskuse tegevuste kooskõla ja vastavuse keskkonnasõbraliku korraldusega. 

“Roheteemad on Viru Keskusele väga südamelähedased ning me kindlasti ei plaani jääda praeguste saavutuste loorberitele puhkama, vaid otsime aktiivselt uusi lahendusi, kuidas nii oma üürnikele kui ka külastajatele veelgi jätkusuutlikumaid lahendusi pakkuda,” ütles Kogermann.

Kõik uudised