Meie käes on võimalusi mõjutada tulevikku paremas suunas, rohkem kui me seda igapäevaselt endale teadvustame. Seda, et teadmatu moetarbimine on koormaks meie keskkonnale, on paljud ärksamad inimesed juba mõistnud. Seda aga, et juba järgmisest aastast jõuavad kliima regulatsioonid ka moetööstusesse, muutes seda jäädavalt nii tootja kui ka tarbija vaatest, ei ole veel kaugeltki kõik tajunud. Ka sellest, milline võim on tarbijatel oma igapäevaste otsustega, ei ole paljud meist mõelnud. Kas me teame, milline üldse on tark moetarbimine?
Sellest kõigest saab uudishimulik kuulaja rohkem infot Viru Keskuse ja Estonian Fashion Festivali poolt ühiselt korraldataval Targa tarbimise päeval, mis leiab aset Viru Keskuses neljapäeval 26. septembril.
Tervet päeva hõlmav programm sisaldab väljapanekuid: jätkusuutlikelt moebrändidelt, tekstiilijäätmete probleemile lahenduste pakkujatelt ja toodete eluiga pikendavatelt hooldusteenustelt. Toidutänava laval saab kell 14.00 ja 18.00 vaadata temaatilist, moetööstuse teravaid probleeme tõstatavat, aga ka võimalikke lahendusi pakkuvat filmi Stracci. Film on itaalia keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
Päeva tipphetkeks on kell 15.00 – 18.00 toimivad temaatilised paneeldiskussioonid Eesti tippteadlaste, eesrindlike moetegijate ja brändi esindajatega. Moderaator Liisu Lassi veetavas diskussioonis saab kell 15.00 kuulda Kerli Kant-Hvassi, ringmajanduse arendajat koos Tiia Plamuse, TalTech’i Tekstiilitehnoloogia labori juhataja, tekstiili – ja ringmajanduse teaduri, tekstiilitehnoloogia kaasproffessoriga, aga ka näiteks UPN Kymmene viitsepresident Kaupo Kuke nägemusi, millised seadusandlikud regulatsioonid meid ees ootavad ning milliste innovatsioonidega on võimalik neid väljakutsuvaid eesmärke täita.
Kell 16.00 paneel jätkub, kui Cärol Ott, EFF 2024 jätkusuutlikuima disaineri auhinna saanud disainer koos Katrin Kuldma, Eesti kvaliteetmoe veterani ning Sportland Grupi ESG juhi Nelli Pormeister ja Viru Keskuse turundus-ja kommunikatsioonijuhi Kristel Martis`ega avavad teemat, kuidas moetarbija kiiresti muutuvas keskkonnas saaks teha paremaid otsuseid ning milline on ettevõtete ja brändide roll seni ja tulevikus.
Ning näpunäiteid oma armastatud rõivaste eest hoolitsemiseks ja lahendusi tekstiilijäätmete teemale lahkavad kell 17.00 Kaie Kaas-Ojavere, ettevõtte KIUD kaasasutaja koos Eesti moebrändi WOOLISH disainer Karin Kreek’i, Uuskasutuskeskuse jaekaubanduse juhi Kerli Reinsbergi ja Estonian Fashion Festivali asutaja ja juhi Key Külaotsaga.
Lisaks aruteludele on võimalik ise osaleda praktilistes uueks disainimise töötubades, kus Cärol Ott viib läbi väärtustava taaskasutamise töötuba koos säravate Aljona Eesmaa, Kitty Florentine ja Marta Lotta Kukke‘ga publiku silme all. Kõikidel huvilistel on aga võimalik osaleda Marta Konovalova poolt läbiviidavas nähtava parandamise (visible mending) töötoas. Töötoad leiavad aset Viru Keskuse aatriumis kell 18.00 – 20.00
Tule, kuula, mõtle!