Kõik uudised

Soojuspump nagu unikaalne kellassepatöö

16.02.2024

Viru Keskuse soojuspump on justkui parimatest osadest kokku pandud Šveitsi kell, mille sisemuses iga pisimgi detail töötab kooskõlas teistega selle nimel, et hoida energiat kokku just hetkel, mil selleks on õige aeg. Seadme valmistas Eesti ettevõte Coolpar.

Viru Keskuse jahutussüsteem vajas väljavahetamist ja hoone omaniku soov oli leida kaasaegne, keskkonnasäästlik ja energiatõhus lahendus. Varasema süsteemi miinuseks oli nii suur energiatarve kui ka see, et jääksoojus haihtus lihtsalt õue. Uus nutikas soojuspumba hübriidsüsteem suunab hoonest kokku kogutud jääksoojuse tagasi soojussõlme, kust energia suunatakse targalt hoone kasutusse just selleks otstarbeks, milleks hetkel vajadus.

„Tavaline jahutusseade töötab tippkoormusel võibolla ainult kaks kuni neli nädalat aastas olenevalt ilmast ja on puhas elektrienergia kulu, millega tagatakse hoone sisekliima ja mugavus. Kuid soojuspump hakkab energiat maja peal ümber transportima, annab energia kokkuhoiu ja viib reaalselt küttekulud alla, eriti kevad-sügishooajal, kus osa hoonest vajab kütmist ja teine osa jahutamist,“ selgitab Coolpari tegevjuht Kristjan Liivrand. Tema sõnul on tipptasemel soojuspumba tasuvusaeg keskmiselt neli aastat ja pärast seda hakkab seade juba tulu teenima.

Kvaliteetsed komponendid

Viru Keskuse soojuspump on spetsiaalselt selle hoone jaoks projekteeritud ja Coolpari spetsialistide poolt Eestis ehitatud. Miks tellida eritellimustöö, mitte tehases kokkupandud seade?

Põhjuseid on mitmeid, alustades juba komponentide kvaliteedist, mis mõjutavad soojuspumba efektiivsust märkimisväärselt. Liivrand näitab uhkusega Bitzeri väga tõhusat püsimagnetmootoriga inverterkompressorit, mille IQ moodul muudab kompressori töö sujuvamaks ja pikendab seadme eluiga. Ka soojuspumba mõõtmed olid sõna otseses mõttes millimeetri pealt paika pandud, et seda oleks võimalik mööda Viru keskuse kitsaid koridore oma kohale transportida.

Elektrooniliste paisventiilidega Bitzer SQD aurusti tehnoloogia tagab aurusti õige täitumise ja täpse ülekuumenduse, milleni vananenud termoballoonidega lahendus ei küündi. „Ka logidest paistab, et aurustusprotsessid on hästi täpsed ja näidud stabiilsed,“ selgitab Liivrand ja näitab soojuspumba juhtpaneelil värvilisi graafikuid, kus on näha 0,10,2 kraadine kõikumine. „See on väga hea tulemus. Mida stabiilsem, seda efektiivsem,“ ütleb Liivrand.

Kütab ja jahutab üheaegselt

„Meie soojuspump suudab tänu sellega integreeritud hüdrosõlmele üheaegselt nii kütta kui jahutada,“ selgitab Coolpari tegevjuht.

Soojuspump toodab oma energia hüdrosõlme, millel on ühendus hoone kütte-, jahutus- ja ventilatsioonisüsteemiga ja vastavalt sellele, kuhu parasjagu energiat vaja on, sinna see ka suunatakse.

Selleks et võimalikult energiatõhusalt tagada optimaalne ja hetke vajadustele vastav sisekliima igas konkreetses ruumis, kogub hoonehaldussüsteemiga infot tuhandetest kontrollpunktidest üle kogu maja.

Hoonehaldussüsteem on omakorda integreeritud tehisintellektil põhineva tarkvaraga R8 Digital Operator, mis hoonest saadud sisendinfo alusel optimeerib maja energiatarvet. Eesti ettevõtte R8 Technologies välja töötatud tarkvara kontrollib ja kohandab kütte-, jahutus- ja ventilatsioonisüsteemide tööd. Selle tulemusena tehakse pidevalt väikseid automaatseid muutuseid nende süsteemide töös (neid võib olla ööpäevas tuhandeid), et hoida soovitud sisekliima võimalikult ühtlane ja saavutada see kõige energiaefektiivsemal moel.

Viru Keskuse haldusdirektor Margus Kolumbus kommenteerib, „Oma sisemise renoveerimise protsessis uuendasime lisaks silmale nähtavale ka hulgaliselt tehnosüsteeme, tagamaks nii kestlikumaid lahendusi kui ka kulude kokkuhoidu. Kuna Viru Keskuse hoone on erievate aastakümnete jooksul projekteeritud ja ehitatud, oli soojuspumba jaoks vajalik leida erilahendus, mis võtaks arvesse Eesti kõige külastatuma paiga nõudeid. Tulemuseks on nutikas soojusvahetuspump, mis kasutab ära keskuse opereerimiseks ostetud või tööprotsessides toodetud ülejääva kütte või jahutuse kõikidest süsteemidest. Kuna tegemist on ülejäävate ressurssidega, siis sellel sisuliselt puudub tootmishind.Tänu uuele soojusvahetussüsteemile näeme elektri- ja jahutuse kulu kokkuhoidu, mis kõik avaldub ka keskuse üürnike arvetel“.

Andmete analüüs ülioluline

Liivrand näitab soojuspumba nn „musta kasti“, mis suudab salvestada infot tuhandetest kontrollpunktidest kasvõi igas sekundis. Andmemaht võib aastas ulatuda mitme gigabaidini.

Õigete andmete kogumine ja nende analüüs on süsteemi efektiivsuse saavutamiseks ülioluline, ütleb ta. Soojuspumba andmete analüüsist võib saada ka infot ebakõlade kohta hoone enda süsteemides. Liivrand toob näite, kuidas soojuspumba näitude põhjal jõuti jälile probleemile, et maja ventilatsiooni sissepuhkeväärtus ja külmakaitse logaritmid toimivad üksteise vastu, mille tulemusena hakkas ventilatsiooni kütteajam liiga kiiresti kinni-lahti käima ja see tekitas energiatarbimise võnkumist, mis omakorda mõjutas ka soojuspumba tööd. Kui viga leitud, muutus süsteem stabiilsemaks.

„Mida ühtlasemana suudame hoida soojuspumba töö ja mida madalamal pealevoolu temperatuuri, seda tõhusam,“ ütleb Liivrand.

Eestis valmistatud soojuspumba ühe plussina toob ta välja veel selle, et on tagatud ka kohapealne tugi kõigile seadmetele. „Vajadusel saame soojuspumba kontrolleri kõik logaritmid lahti võtta, teha muutusi, lisada uusi kontrollpunkte ja panna need omavahel suhtlema. Suudame paindlikult ja kiiresti reageerida kliendi vajadustele.

Tipptehnoloogia Eestist

Nii keerulise masina seadistamine on aeganõudev töö, parameetrite jälgimine ja nende põhjal peenhäälestamine võib võtta vähemalt aasta. „Tegemist on intelligentse süsteemiga ja lõpuks peab see toimima täiesti automaatselt, kogudes hoonest infot, analüüsides seda ja tehes vastavalt tulemustele muutuseid soojuspumba seadistustes,“ ütleb Liivrand.

Onnineni jahutuse ja külma tootelahenduse juht Erki Sirel ütleb, et ka tema elas selle unikaalse lahenduse valmimisele kaasa. „Süsteemid lähevad järjest keerulisemaks ja seeläbi saavutatakse suurem energiasääst. Onninen usub, et tulevik kuulub kõrgtehnoloogilistele lahendustele,“ kinnitab ta.

Coolpar on valmistanud soojuspumpasid ja jahutusseadmeid mitmetele suurtele keskustele, nagu näiteks Tornimäe ärikeskus, Kristiine keskus ja Telia serverijahutus. Kristjan Liivrand peab oluliseks, et kõrgtehnoloogilisi soojuspumpasid tellitaks meie enda tootjatelt. See annab tööd meie väga heal tasemel spetsialistidele ja muidugi hoiab ka selle raha, mis muidu liiguks välismaale, meie enda riigi majanduses. Klient saab endale just tema vajadustele kohandatud energiatõhusa lahenduse, millele on tagatud ka kohapealne jooksev tehniline tugi.

Artikkel Onninen Eesti.

Kõik uudised