Möödunud laupäeval, 18. jaanuaril võtsid Eestis elavate rahvaste kogukonnad suurejooneliste pidustustega kokku kultuuririkkuse aasta ja seda tehti Tallinna südalinnas, Viru Keskuses. Mullu alguse saanud teema-aasta oli pühendatud kõigile Eesti elanikele – kultuuride erinevustest ja sarnasustest tulenevale ühisele kultuuririkkusele.
Tallinna südames asuvasse Viru keskusesse üle Eesti kokku tulnud pidulisi ja külalisi tervitas kultuuriminister Heidy Purga, kes ka aasta tagasi kultuuririkkuse aastat avatuks kuulutas.
„Loodan, et kultuuririkkuse sisu on selle aastaringiga tuttavaks ja omaseks saanud paljudele üle Eesti. Teema-aasta võimaldas rohkem esile tuua aastasadadega loodud ja jätkuvalt loodavat loominguliste tegevuste ja kommete kogumit, meie inimestelt ja kogukondadelt, kellele Eesti on kodu. See ongi meie ühine kultuuririkkus,“ sõnas kultuuriminister Heidy Purga.
Kultuuririkkuse galat nagu ka kogu kultuuririkkuse aastat vedas Integratsiooni Sihtasutus koostöös kogukondi koondavate Eesti Rahvakultuuri Keskuse, Eestimaa Rahvuste Ühenduse, Rahvuskultuuride Ühenduste Liidu Lüüra ja paljude teiste organisatsioonidega.
„Rõõmu teeb, et erinevad kogukonnad on järjest sagedamini võtnud ka ise initsiatiivi, et üheskoos tegutseda. Jõudusid ühendades on võimalik rohkem saavutada. Sellisest koostegutsemisest saavad tugevamaks nii Eesti tervikuna kui eraldi iga kogukond. Elagu kultuuririkas Eesti!“ ütles galal osalejaid Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Dmitri Moskovtsev.
Kultuuririkkuse gala pakkus ainulaadseid elamusi, millest võttis osa sadu inimesi. Näiteks nautisid külalised unikaalset kontserti, millega Eesti kultuurikkuse tõid esile Alika Milova, Ant Nurhan, Uku Suviste, Ruslan ja Rute Trochynskyi, Reet Linna, Peeter Vähi ning paljud teised Eesti muusikamaailma tähed. Kontserdi lõpetas ühislaulmine, kuhu liitusid kõik kontserdil laval olnud muusikud.
Samuti avanes külalistele võimalus osaleda Eestis elavate rahvuste rõivaste moeetendusel ja olla osa rahvuskultuure edendavate ühenduste koostöölepingu sõlmimisest. Peale gala ametliku osa lõppu said kõik osalised õppida erinevate rahvaste tantse.
Lisaks sellele arutleti kultuuririkkuse aasta mõjudest, kui Viru Keskuse Rahva Raamatu poe esitluste laval võtsid autoriteetsed kultuuripoliitika suunajad oma arutelus kokku teema-aastate veerandsaja-aastase praktika ja pärandi. Siin oli moderaatoriks Erle Loonurm (ERR), panelistid Siim Sukles, Tarvi Sits, Eda Silberg, Karen Jagodin.
Paneelile järgnes raamatuestilus sealsamas, kui Eesti Kirjandusmuuseumi teadurid Mare Kõiva, Nikolai Anisimov ja Nikolai Kuznetsov ja Sergey Troitskiy esitlesid oma töö tulemusena valminud raamatuid, mis viivad esivanemate maailma ja pakuvad väärt lugemist ka järgmistele põlvkondadele. Raamatute seas on näiteks ainulaadne kogumik „Soome-ugri rahvaste kirjanduskohvik. Uued tõlked“ ja ajakirja “Mäetagused” udmurtidele pühendatud erinumber.
Nagu heal peol ikka, ei jäänud ka külaliste kõhud tühjaks, selle eest hoolitsesid Viru Toidutänava restoranid, kes just selleks päevaks olid menüüst esile tõstnud erinevaid rahvustoite. Oma rikkalikku teetseremooniate traditsiooni tutvustas Maroko rahvusrühm. Ka Viru Toidutänava laval oli läbi terve päeva erinevad rahvusgruppide esinejad, kes uhkusega oma kultuuripärandit esitlesid.
Fotod Integratsiooni Sihtasutus/ Kristi Sits, Egert Kamenik, Andras Kralla.