Viru Keskus Logo
Kõik uudised

Kolmikvõit – uuenenud Viru Keskus pärjati Kaubanduse Aastakonverentsil aasta kaubandusteo, publiku lemmiku ning ökoinnovatsiooni- ja tulevikulahenduse tiitlitega

5.10.2023

Tänavuse Eesti Kaupmeeste Liidu Aasta Kaubandusteo, kolleegide tunnustuse ning ökoinnvatsiooni- ja tulevikulahenduse tiitlid pälvis oma 20-aastase ajaloo ulatuslikuma uuenduskuuri läbinud Viru Keskus. 90 protsenti keskuse pinnast hõlmanud renoveerimise käigus transformeerus traditsiooniline moekeskus kaasaegseks täisfunktsionaalseks linnasüdameks. Värske ilme, sisu ja energiaga keskuses avas uksed koguni 86 uut või uuenenud poodi, lisaks Eestis ainulaadne Toidutänav ning tervise- ja heaoluteenuseid pakkuv Ilusfäär.

Viru Keskuse juhi Gertti Kogermanni sõnul on võrreldes 20 aasta tagusega muutunud nii keskuse külastajate kui ka kaupmeeste ootused. “Meie eesmärk oli kasvada traditsioonilisest moekesksest kaubanduskeskusest- kaasaegseks täisfunktsionaalseks linnasüdameks – uuenenud Viru Keskuses on mugavamad ja loogilisemad liikumisteed, lisatud on Tamssaare ja Hobujaama sissepääsudele miniaatriumid ning keskusele lisavad hubasust ja avarust tuhandete elustaimedega rohesambad,” ütles Kogermann. Renoveerimistööd viidi läbi trotsides nii pandeemiast kui ka sõjast tingitud tarneraskusi nii, et keskus püsis alati avatuna.

“Kõige olulisem on loomulikult keskuse värske sisu ja energia. Avatud on 47 täiesti uut kauplust, millest mitmed on Eesti turul ainuesindused ning totaalse uuenduse läbis 39 olemasolevat kauplust. Keskusesse lisandus arvukalt traditsioonilist jaekaubandust toetavaid teenuseid nagu näiteks Eestis ainulaadne Toidutänav ning tervisele ja heaolule pühendatud korrus-  Ilusfäär. Täname südamest kannatlikkuse ja mõistva suhtumise eest oma kliente ning veelgi enam keskuse üürnikke, kes kõik andsid omapoolse panuse uuele kvaliteedile ja sisule,” ütles Kogermann.

Lisaks Aasta Kaubandusteo tiitlile pälvis Viru Keskus ka publiku lemmiku ning aasta ökoinnovatsiooni- ja tulevikulahenduse eriauhinnad. Nimelt lähtuti renoveerimisel ringmajanduse, taaskasutuse ja säästlikkuse põhimõtetest – näiteks taaskasutati uuenenud aatriumi põrandas eelmise põranda marmorplaate, samuti taaskasutati mitmeid muid materjale, sama tegid ka keskuse üürnikud. Väga palju uuendati ka kõik nii-öelda silmale nähtamatu alustades tehnosüsteemidest lõpetades tuleohutuse, valve ja nende juhtimisautomaatikaga. Energia- ja küttekulude säästmiseks ühendati kogu maja kütte- ja jahutussüsteemiga uusimad soojusvahetusseadmed, mis suunavad liigse külma või sooja taas kasutusse,” selgitab Kogermann. Renoveerimistööde ajal on Viru Keskus saanud ainsa kaubanduskeskusena Baltikumis LEED O&M Platinum-taseme jätkusuutlikkuse sertifikaadi.

Renoveerimistööde projekteerimine algas koostöös üürnikega juba 2019. aastal ning ehitustööd toimusid etapiviisiliselt 2021- aastast kuni käesoleva aasta maikuus toimunud piduliku taasavamiseni. Keskuse uuenenud sisekujundus on tunnustatud Rootsi arhitektuuribüroo Wingårdhs looming, kelle lahendusi aitas ellu viia Eesti arhitektuuribüroo 3+1. “Renoveerimistööd toimusid trotsides nii pandeemiast kui ka sõjast tingitud tarneraskusi, kuid suutsime kokkuvõttes toimetada nii, et keskus polnud külastajatele päevagi suletud,” lisas Kogermann.

Fotod Raul Meel, Kalev Lilleorg, Märt Lillesiim

Kõik uudised