Viru Keskus Logo
Kõik uudised

Helen Sildna: “Hindan koostööpartnereid, kes mõtlevad ühiskonna probleemide lahendamisele”

18.08.2021

Helen Sildna: hindan koostööpartnereid, kes mõtlevad ühiskonna probleemide lahendamisele

Tallinn Music Weeki peakorraldaja Helen Sildna hindab kõrgelt ideid, mis on erilised ja suunavad mõtlema kastist välja. Kui Viru Keskus pöördus tema poole ideega osaleda “Kanname kultuuri” algatuses kampaanianäona, siis kõnetas see pakkumine teda koheselt: “Teadsin, et ka Viru Keskusel on palju ümberplaneerimist praegusel keerulisel ajal, aga nad soovivad tõusta igapäevastest sekeldustest kõrgemale ja teha midagi, mis on inspireeriv nii tegijatele kui publikule ja külalistele,” sõnab Helen. 

Samuti sümpatiseeris talle mõte, et ta ei tule kampaaniasse modelliks, vaid saab jääda iseendaks. “Ma ei mõelnud nii, et me tuleme modelliks, vaid pigem nii, et me töötame professionaalse tiimiga, aga oleme ikka Anne, Piret, Helen ja Eha,” lisab ta. “Au on koos selliste daamidega ühise kultuuristatementiga välja astuda! Kultuuris on jõudu!”

Talle pakub rõõmu, et Viru Keskus, lisaks sellele, et on koostööpartneriks kultuuriorganisatsioonidele, pakub ka võimalust tuua kultuur tõeliselt fookusesse. “Viru Keskus on meie jaoks alati olnud tugeva visiooni, kvaliteedi ja identiteedi kandja. See ei ole ainult kaubanduskeskus, vaid uute ideede, kvaliteetse kogemuse ja elukeskkonna looja,” leiab ta. 

Koos pakutakse suuremat väärtust 

Viru Keskusega on koostöö kestnud ligi 10 aastat ning selle kandev tala on asjaolu, et mõlemad osapooled mõtlevad ühiskonna probleemidele laiemalt. “Kõik meie vestlused algavad sellest, mida me tahame öelda ühiskonnale ja millist väärtust me pakume inimestele. Me näeme, et on põhjust pingutada, kui see loob uut väärtust,” selgitab Helen.” 

Näiteks püütakse koos luua inimkeskset linnaruumi, milles on koht ka kultuuril. “2018. aastal tegime Viru ringil aktsiooni peatänava kaitseks, kus rääkisime inimkesksest linnaruumist, jalakäija ja kergliikluse perspektiivist.” Koos otsime ideid, mis pakuks leevendust noorte vaimse tervise probleemidele: “Sel aastal tuli Viru Keskus kaasa “Noorte loomehäkile”, mis keskendus noorte vaimsele tervisele. Mõtlesime koos, kuidas luua noortele Viru keskuses kaasavat ja inspireerivat pinda. Sellist, kus ostmine ei ole prioriteet, vaid sul on võimalik tulla niisama ja hästi aega veeta,” räägib ta hiljutistest koostööprojektidest. 

“Keerulised ajad on pannud sügavamalt analüüsima, mis on väärtus, mida loome. Mida keerulisemad on takistused ja suurem energiakulu, seda tugevam peab olema ka sisemine teadmine, et sinu pingutus on põhjendatud,” sõnas Helen. Küsimused – kellele ja miks – on aktuaalsemad kui kunagi varem. “Teadmine, et lood väärtust valdkonnale, publikule aga ühiskonnale laiemalt, annab kindlustunde ja motivatsiooni. Ausus, selgus ja optimism on kriisis suured väärtused, sest lootusetus, usaldamatus, segadus ja minnalaskmine on sama nakkusohtlikud kui viirus ise,” selgitas Helen väärtusi, mida kannab.  

Ettenägematused on kultuurikorraldaja töö osa

Eriolukorra ja piirangute saabudes pidi Tallinn Music Week oma töö ümber korraldama, kuid pidevate muutuste tuules tegutsemine on valdkonnale omane. “Eks festivalikorraldajad ongi tavaliselt lahenduste otsijad ja probleemide lahendajad . Mõnes mõttes on tavaline, et me peame kogu aeg midagi ümber mõtlema ja lahendama,” selgitab Helen. Samas on sellises olukorras pea kaks aastat töötamine väsitav ja pidevas kriisis töötamise rütmi pole võimalik kauaks säilitada. “Ma loodan, et vaktsineerimistempo tõuseb ja et me mõtleme välja mingi sujuvama ja pikaajalise plaani, mis päästaks meid hektilistest otsustest ja pidevast sulgemisest-avamisest,”  lisab ta. 

Heleni jaoks on keerulise aja kandev märksõna koostöö. “Ilma koostööpartneriteta me ei oleks suutnud seda läbida. Pealiskaudsemad koostööd vajusidki ära ja tõelised, ustavad koostöösuhted püsisid.” Näiteks leidsid möödunud suvel Tallinn Music Week ja Viru Keskus koos lahenduse, kus festivaliala ja infopunkt püstitati Viru Keskuse terrassile, et võimalikult turvaliselt sündmused toimuda saaksid. 

Kultuurisektorile on viimane aasta olnud tõeliseks eneseanalüüsi ajaks. “Oleme selgelt mõistnud, et kultuur ei ole “kulu”, kultuur on katalüsaator ja käivitaja – nii ühiskondlikele protsessidele kui ka majandusele,” räägib Helen. Ta lisab ka fakti, mida on kasulik teada – maailma turismiorganisatsiooni andmetel 40% turismist on motiveeritud kultuuri poolt. “Usun, et tuleme valdkonnana olukorras välja enesekindlama ja proffimana kui kunagi varem. Usun, et Eesti loomingut ootavad ees head ajad. Hea uudis on see, et kontrollitud kultuurisündmused saavad taas toimuda. Elame, õpime, oleme loovad – julgus, selgus ja kvaliteet on moes,” kinnitab Helen lõpetuseks.

Kultuurikandjate rõivakomplektide loeteleu ja saadavuse teada saamiseks hoia silm peal meie Instagramil.

 

Fotod: Riina Varol

Still ja kontseptsioon: Liisi Eesmaa

Kõik uudised