Kõik uudised

EKA ja Viru Keskus aitavad ühiselt kaasa eesti disaini rahvusvahelisele edule

15.01.2021

2020 aastal alguse saanud Viru Keskuse ja Eesti Kunstiakadeemia vaheline koostööprojekt VIRUxEKA Young Design Export Program, mille eesmärk on pakkuda ekspordituge noortele Eesti tulevikudisaineritele, esitleb oma tulemusi.

Sügise hakul alguse saanud koostöö̈, koolitused ja õppereisid kulmineerusid 11. detsembril 2020 tudengite ​pitch​idega rahvusvahelisele komisjonile, kes andis tagasisidet nii projektide loomingulisusele, jätkusuutlikkusele kui ka tööde ekspordipotsentsiaalile. Eile, 14. jaanuari 2021 toimunud EKA Showcase´i raames kuulutati 11 programmi läbinud tudengi seast välja 1000 euro suuruse eksporditoetuse võitja.

EKAs südameasjaks võetud teemale ehk eesti disaini piiriülesele edule soovis tulla kaasamõtlejaks just suure kogemusega Viru Keskus, sest nägi samas teemas olulist võimalust tiigrihüppeks. Mida varem disainerid vastavaid teadmisi omandavad, seda hoogsamalt saab ka siinse disainiskeene arengule kaasa aidata. ​Kristel Sooaru kommenteerib: ​„Viru Keskus kui armastatuim moekeskus seisab jätkuvalt Eesti moedisaini jätkusuutlikkuse ja ekspordivõimekuse kasvatamise eest ning soovime head eesti disaini esitleda laiemale publikule. Seetõttu oli asjade loomulik käik teha koostööd EKA disainiteaduskonnaga tudengitele rahvusvahelist kogemust ja teadmisi toova õppekava toetamiseks. Ning nüüd on heameel näha protsessi tulemust – säravamad ja tugevama ekspordipotentsiaaliga brändid võtavad koha sisse 18 – 21.veebruaril ka Viru Keskuse aatriumis“.

Disainiteaduskonna magistrantidele suunatud ekspordiprogrammi kureeris EKA külalislektor, pikaajalise ekspordikogemuseg​a ärimentor ​Sissi Silván​, kes varasemalt kaasa aidanud mitmete Skandinaavia brändide rahvusvahelistumisele. Tänu rahvusvahelisele mentorlusele said tudengid ekspordiprogrammi raames nautida külalislehtorite nagu ​byPias​ brändi asutaja ja omaniku ning Soome Aasta Ettevõtja 2020 ​Pia Erlundi​, ​Hálo From North kaubamärgi asutaja ​Marta Valtovirta​, Soome Tekstiili- ja Moeassotsiatsiooni esinaise ​Anne Ruokamo jpt loenguid.​ ​Lisaks koguti teadmisi ja kontakte Kopenhaagenist, kus kohtuti sealse legendaarse aksessuaaribrändi Decadent Copenhagen​ ́i asutajatega ning vaadati sisse Fääri saartelt opereeriva kudumibrändi Gudrun&Gudrun ​tegemistesse.

Disainibrändide pitchingu žüriis osalesid Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru​, Soome äriinglite assotsiatsiooni FIBAN liige ja investor ​Ira Stening​, Rootsi suurima moekaupade jaemüügiketi MQ ostujuht ​Fredrika Erlandsson ning Taani Elustiili ja Disainiklastri ringmajanduse ekspert ​Gabriella Constantinou​. Pitchingu tulemusena tõsteti esile nelja disainerit, Liis Kalda, Liis Kippar brändiga BANKET, Kirke Talu ​ja​ Anna Viik ​projektiga P​attern Lab, kes saavad​ VIRU Keskuse pinnale oma pop-up ala. Disainerid tutvustavad oma brände koos keskuse aatriumis samaaegselt toimuva EKA eksperimenaalvormide näitusega.

Viru Keskuse poolt välja antava eksporditoetuse 1000 EUR võitis sel aastal Liis Kalda, kelle imelise teostusega taaskasutatud materjalist kübarad võluvad esimesest silmapilgust.

Liis Kalda tegeleb peakatete vormimisega. Kübarakunstniku mängulised siluetid, mis on inspireeritud arhitektuuris nähtud ornamentidest muudab eriliseks tema oskus lisaks uuele materjalile leida leidlikult üles tõelisi näguripäevi näinud teise ringi peakatted ja voolida neist välja justkui uhiuued kübarad. ​Teadmised materjalist ja oskus kvaliteet üles leida, lubavad neid pre-loved esemeid autoril korduvalt ja korduvalt (miks mitte terve eluea) ümber vormida, tehes ka klientidest seeläbi palju jätkusuutlikuma maailmavaatega ja teadlikumad tarbijad. Liis Kalda kommenteeris oma kogemust järgmiselt: ´´Programmi käigus sai palju selgemaks kuidas oma brändi positsioneerida ja kuidas neid tööriistu, mis meile jagati, lõpuks ka oma brändi laienemise tarbeks ka ellu viia. Ja seda mitte ainult Eestis vaid mitmetel välisturgudel.´´

Liis Kippar – BANKET heidab poeetilise pilgu aksesuaariloomesse. Liisi loodud kottide kollektsiooni egiidiks kujunes juhtlause mistery in the ordinary, mis võtab ideaalselt kokku tema filosoofia. Idee seisneb lihtsate vormide disainimises, mille detailide leidikkus ja samas nähtamatus, avab justkui uue maailma. Disainerile on väga oluline tema loome praktilisus, meisterlik toestus ning ajatus, mis tagaksid esemetele pika eluea.

Kirke Talu kaubamärk on kõige laiapõhjalisem ja hõlmab nii rõivaid kui aksessuaare. Autor kirjeldab oma loomingut kui avangardset, mis kaetud kerge musta maagia puudutusega. Monokroomsed ja pigem tumedates toonides kollektsioonid paeluvad oma vormikülluse ja ootamatute tekstuuridega, millesse on hulgaliselt kombineeritud jääk- või teise ringi materjale. Kirke varasem aksessuaaridisaineri taust võimaldab tal oma töösse komponeerida vormitud naha tehnikaid, muutes paljud esemed unikaalseteks ainueksemplarideks.

Anna Viik – Pattern Lab. Anna pakub nö ​täiemõõdulist lahendust koduseks õmbluseks, st et lisaks lõikele saad sa tema kest kaasa ka kogu vajaliku kanga ja juhendi kuidas ese kokku õmmelda. Anna 4 aastat kogemust õmblemise töötube tehes ongi see, et kaks olulisemat viga, mida alustades tehakse on see, et ei osata õiget kangast õigele lõikele välja valida ning seejärel saab takistuseks õmbluste ja protsesside järjekord. Ta ise ütleb, et tegu on justkui IKEA lihtsusega rõivamaastikul, kus kõik on puust ja punaseks ette tehtud ning vajalikud varuosad ühes. Rõivastele lisab iseloomu muster või kujund, mille arendusele on käe külge pannud nii ​Kaido Ole, Kristel Laurits kui Urmas Viik. ​Dekoratiivsete mustrielementide tarvis on Anna kogunud kokku kangarulllide lõppe või muid kvaliteetseid jääkmaterjale, mille tööstus kahjuks koguste vähesuse tõttu kõrvale heidab.

Viru Keskus on Eesti suurima külastatavusega paik ning eelistatuim ostukeskus. Tallinna südames asuv moekeskus on hinnatud kohtumispaik ning kvaliteetsete kultuuri- ja meelelahutuselamuste pakkuja. Viru Keskuses on üle saja kaupluse ja teeninduskoha, Eesti suurim ning maailma nelja parima raamatupoe hulka arvatud raamatukauplus, Baltimaade suurim ilutoodete piirkond, kohvikud ja restoranid, spordiklubi ning südalinna soodsaim parkimismaja. Viru Keskusele on omistatud Eestis ainus jätkusuutliku hoone opereerimise ja haldamise kõrgeim tase LEED O&M Platinum ning keskuse turundus- ja kommunikatsioonitegevus on pälvinud nüüdseks 47 auhinda. Lisainfo:  www.virukeskus.com.

 

Kontakt

Kristel Sooaru

Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht

Email: kristel.s

Kõik uudised