Kauplused
E-L 10-21, P 10-19

Toidumaailm E-P 9-22

Apteek E-L 9-21, P 9-19

Toidutänav E-N 11-21, R-L 11-22, P 11-20

Kauplused
E-L 10-21, P 10-19

Toidumaailm E-P 9-22

Apteek E-L 9-21, P 9-19

Toidutänav E-N 11-21, R-L 11-22, P 11-20

P
355
Vabu parkimiskohti

Eha Komissarov: “Kunst ei sobi alati internetti”

Kunstiteadlase ja KUMU legendaarse kuraatori ning programmijuhi Eha Komissarovi sõnul tekitavad loomingulised väljakutsed temas alati meeldivat uudishimu. Pikemalt mõtlemata võttis Eha vastu ka pakkumise lüüa kaasa Viru Keskuse kultuurikampaanias “Kanname  kultuuri” ja astuda unikaalses kostüümis kaamerasilma ette.

Tänavu veebruaris elutööpreemia pälvinud Eha igapäevatöö Eesti Kunstimuuseumis (KUMU) nõuab avatud meelelaadi, et külastajatele vaatamata olukorrale alati ehedamaid elamusi pakkuda. Ärevatel aegadel aitab Ehal lõõgastuda seenel käimine, aias töötamine kui ka jalutuskäikude tegemine. Kõndides saab Eha sõnul vaim puhata ja kujutlusvõime hakkab tööle. See aitab leida inspiratsiooni ja tulla uute ideede peale.

Emotsionaalset heaolu toidab Eha sõnul ka ostlemine. Kuna kodubussile saab Eha just Viru Keskusest, naudib ta aja parajaks tegemist sageli kas ZARAs viimaste moetrendidega tutvudes või kontoritarvete poes uudistades. „Mulle meeldib poodelda, alati on näiteks mingit huvitavat kustukummi vaja,“ tunnistab Eha.

Suletud maailmas aitavad koostööpartnerid leida tee laiema publikuni

Kuraator Eha Komissarovi ja KUMU koostöö Viru Keskusega on kestnud juba üle kümne aasta. Selle aja jooksul on toetatud kaasaegse kunsti näituseid ja muusikafestivali Kumuöö. Fotolavastuste abil äratati ellu ka Ants Laikmaa maalid, mis kulmineerusid hiljem näitusega Viru Keskuse ja KUMU ruumides.

Eha sõnul on koroonakriisi vältel olnud toetuspartneritest suur abi, kuna koos jõutakse rohkemate inimesteni, ka sellisteni, kes muidu ehk KUMU kunstisaalidesse tuleku peale pole mõelnudki. “Kunstimuuseum on kui suletud maailm, meile on tohutult kasulikud teised kogemused ja võimalus end tutvustada laiemale publikule,” kirjeldab ta.

Parima kunstielamuse saab kohapeal

Viiruslevikust tulenenud piirangud häirisid Eha sõnul KUMU tegemisi kõvasti. Suisa poolteist aastat ette planeeritud näitusi tuli raske südamega edasi lükata või kolida ümber virtuaalsesse saali. Digilahendused aitasid muuseumil küll uute korraldustega kohaneda, kuid need ei pruugi alati elavat kontakti piisaval määral asendada. “Kõik ei sobi internetti. Kaasaegne kunst ehk küll, kuid klassikaline formaat saab surma. Virtuaalne esitus on tuim selle jaoks,” leiab KUMU kuraator Eha.

Eha sõnul panustatakse KUMU-s tohutul määral igale näitusele parima ruumilahenduse loomisel – rõhku pannakse nii kujundusele, värvidele kui valgusele. Virtuaalne keskkond on küll tänuväärseks alternatiiviks, kuid võib Eha sõnul seada mõningaid piiranguid. Selleks, et ka edaspidi saaksid inimesed täisväärtuslikke kultuurikogemusi, näeb Eha tõhusaima lahendusena vaktsineerimist. „Oma vanuse tõttu kartsin koroonasse haigestumist tõsiselt. Nüüd, kui olen vaktsineeritud, on palju rahulikum olla,” tõdeb ta.

Kultuurikandjate rõivakomplektide loeteleu ja saadavuse teada saamiseks hoia silm peal meie Instagramil.

 

Fotod: Riina Varol

Still ja kontseptsioon: Liisi Eesmaa