Kõik uudised

Arija Helmvee: Sotsiaalmeedia süvendab meie ärevust

13.06.2022

Mida tähendab sinu jaoks isiklik heaolu? 

Minu jaoks on see seotud hea enesetundega – kui mul ei ole stressirohke periood, ma ei ole söönud McDonaldsit viis päeva järjest ja olen ümbritsetud sama energiatasemega inimestest, siis tunnen end hästi. Mulle on oluline, et kõik mu ümber oleks organiseeritud ja mul oleks kontroll asjade üle, see paneb mu enesekindlamalt tundma. Hästi palju sõltub inimestest minu ümber. Kui näiteks tahame sõbrannadega klubisse minna, aga selleks valmis sättimise käigus mõni sõbranna tegelikult ei viitsi minna ja tema energiatase ei ühti minu omaga, siis ka minul kaob tuju ära. 

 

Kas ka füüsiline aktiivsus mõjutab su enesetunnet? 

Ma peaksin arsti korraldusel jooksmas käima, aga ma ei tee seda. Ma üldse ei tee trenni. Tegelikult peaksin end rohkem liigutama, sest ka pidev telefonis olemine tekitab ärevust ja füüsiline liikumine peaks seda maandada aitama. Kui sa paned telefoni käest ja lähed välja, siis kehal on pärast palju parem olla. Ja noh ma olen ka küürakas sellest telefonis ja arvutis istumisest. 

 

Miks pidev sotsiaalmeedia kasutamine ärevust tekitab? 

Telefonis olevat elu saad sa ise kontrollida – sa saad kõik sisu ära peita, mida sa hetkel tarbida ei taha. Kui mul on paha tuju, siis ma pigem lähen vaatan TikToki ja unustan oma päris maailma mured. Aga siis ühel hetkel sa pead tulema tagasi päris maailma ja siin ei keerle mitte midagi sinu ümber. Ja ajule on väga raske aru saada, mis on päris ja mis mitte peale 12-tunnist ekraanivaatamist. Ühesõnaga telefon on kurja juur ja me peaksime kõik tagasi Nokia 3310 nuppudega telefonide peale minema. 

 

Ometi oled sa sotsiaalmeediast teinud enda töö. Kuidas sa tasakaalu hoiad vaimse heaolu ja töö vahel? 

Ma olen endale teadvustanud, et see on probleem. Ja see on juba väga suur algus, kui suudame endale probleeme teadvustada. Kui ma tunnen, et ma olen nagu zombi seal telefonis ja ma ei süvene enam, siis ma sunnin end telefoni ära panema ja otsin muud tegevust, et seda tsüklit katkestada. 

 

Mis tegevused sulle veel rõõmu pakuvad, mida sotsiaalmeedia kõrvalt teed? 

Mulle on oluline iseeenda eest hoolitsemine. Ma teen kõiki iluprotseduure ise – küüned, juuksed, näohoolitsused ja nii edasi. Kunagi käisin küünetehniku juures, kuid peale ühte halba kogemust, kus mu pikad küüned lõigati maha ja tehti hästi lopergused, siis ma nutsin mitu päeva ja mul oli väga kole tunne. Ma kartsin uue küünetehniku juurde minna ja hakkasin ise õppima. Ma olen kõikide iluprotseduuride tegemise ise ära õppinud ja naudin seda. Samuti maalin näiteks riidest kottidele ja üldse kunstiline eneseväljendus rahustab mind. 

 

Kõik uudised