Viru Keskus Logo
Kõik uudised

Anne Erm kultuurist: “Muusikata oleks elu hall”

18.08.2021

Jazzkaare juhi Anne Ermi päevad on augustikuus täidetud Jazzkaar 2021 festivali korraldamisega. Ometi leidis ta kiire graafiku kõrvalt aega tuua ellu värskust ja minna kaasa Viru Keskuse kampaaniaga “Kanname kultuuri”, kus eesti kultuuri eestvedajad said võimaluse osaleda moefotode seeria loomises modellidena. 

Anne sõnul on kultuuri toetamine väga oluline ning tal on hea meel, et Viru Keskusel oli soov tuua sellele tähelepanu.  “Kui Viru Keskus minu poole pöördus, siis teadsin, et nendega koos sünnib taas kord midagi ägedat ja hullumeelset. Ega ma pole punknaine, et selliseid hullumeelsusi pidevalt teeksin, aga Viru Keskust oleme me Jazzkaarega väga usaldanud.”

Tegelikult algas koostöö juba enne Viru Keskuse loomist: “Viru hotell oli enne Eesti taasiseseisvumist oluline oaas, kust levis lääne kultuur. Olime head partnerid  paarkümmend aastat – kõik Jazzkaare peobändid esinesid  festivaliõhtutel Amigos, hiljem kasutasime ka konverentsikeskust kontserdipaigana” meenutab Anne. Tänane Viru Keskus on Annele samuti südamelähedane: “Siin on ägedad inimesed ja neil on värsked loomingulised ideed. Keskus on inspireeriv eeskuju külastajaile oma hea stiilitunde, korra ja puhtuse poolest.” Tänase Viru Keskuse ja Jazzkaare koostöö on kestnud üle kümne aasta – koos on korraldatud näituseid ja tasuta päeva kontserte ning Viru Keskus on toetanud Jazzkaare peaesinejate Eestisse toomist. 

Muutlikud ajad ei vähendanud koostöötahet 

Viimasel kahel aastal on  festivalide korraldamine toimunud ettenägematute olukordade ja teadmatuse tuultes, kuid Jazzkaarel pole tulnud mõttessegi festivali ära jätta. Möödunud aasta aprillis toimuma pidanud Jazzkaar tuli edasi lükata oktoobrisse, kohal olid Euroopa ja Eesti artistid, kuna USA artistide tulek Euroopasse oli väga keeruline. Sel aastal plaaniti Jazzkaar juba talvel ettenägelikult augustisse: “Me uskusime, et augustis piiranguid ei ole, aga tuleb välja, et eksisime. Viiruse kulg on ettearvamatu – nii tuli mõned USA jazzitähed jälle planeerida uutele aegadele – novembrisse, detsembrisse, 2022.aasta aprilli, aga varem või hiljem saab publik oma lemmikuid kuulata”, kinnitab festivali juht.  

Jazzkaare meeskonnal on välja töötatud süsteem, kuidas teha turvalist festivali ning see sai läinud aastal ka edukalt läbi proovitud. 32. rahvusvaheline festival toimub 23.-29.augustini, pakkudes üle 50 kontserdi viies Eesti linnas, esinejaid on 10 riigist. “Festivali ajal on suurim viissada kuulajat mahutav Vaba lava saal Telliskivi loomelinnakus. Usume, et suuremal osal jazzisõpradest on olemas vaktsineerimistõend või tõend haiguse läbipõdemise kohta, palume see kaasa võtta ja enne kontserdisaali sisenemist ette näidata. Külastajad, kellel tõendit pole,  saavad teha kohapeal teha kiirtesti. Kõigeks selleks palume tavalisest pisut rohkem aega varuda”.

Keerulisel ajal on kultuuri toetajate roll olnud eriti oluline ning Anne ja Jazzkaare siiras tänu kuulub toetajatele, sest nende osa festivali eelarves on vägagi kaalukas.“Kolmandik Jazzkaare eelarvest tuleb eratoetajatelt, kolmandik Kultuuriministeeriumilt, Tallinna linnalt ja Kultuurkapitalilt ja kolmandik omatulust ehk piletimüügist, mis pandeemia tõttu on tuntavalt väiksem kui varasematel aastatel.  Oleme väga tänulikud toetajatele, kes on meiega olnud ja kes usuvad meie eesmärkidesse ja kvaliteeti, ning kes vaatamata enda ettevõtte keerulisele olukorrale ikkagi toetavad.” 

Suvi on täidetud kultuurielamustega

Suvel esimesel poolel oli kultuuriürituste külastamine vaba ja seda nautisid paljud muusikasõbrad. “Pea igaks õhtuks valisin mõne kultuuriürituse – sest head emotsioonid aitavad energiat taastada. Igal aastal kuulan Pärnu Muusikafestivali kontserte, rahvusvahelise koosseisuga Eesti Festivaliorkester Paavo Järviga eesotsas on lihtsalt maailma parim. Saaremaa Ooperipäevade avamisel käisin, Taff festivalil Haapsalus, festivalil Klaaspärlimäng Tartus ja kui olen Tallinnas siis loomulikult külastan ka siin nii klassikalise muusika kui jazzikontserte.” Pärnu juurte tõttu tõmbavad Annet ka meri ja rand. Vormsi saarel, kus tavaolukorras toimusid Vormsi Ennu (Anne lahkunud abikaasa nb! Enn käib tema soovil väikese tähega) juures  Jazzkaare vabatahtlike suvelaagrid, sai mõned korrad käidud ja meenutatud….   

“Stressi aitab kõige paremini see, kui on võimalus sõpradega kokku saada. Ka hommikune shindo ja jooga praktiseerimine aitab füüsilist vormi hoida.  Kui tekib taas võimalus trennis käia, siis kindlasti kasutan seda”, mainib Anne. Tal on  hea painduvus lapsepõlvest saati, mil ta mõned aastad riistvõimlemise trennis käis ja praegu tuleb see vägagi kasuks.  

Anne soovib, et Jazzkaar saaks toimuda ja rõõmustada muusikasõpru, et Viru Keskus ja teised kultuuri-, meelelahutus- ja ostlemiskohad saaksid jääda avatuks, et me leiaksime viise, kuidas positiivset energiat koguda ja toimetada nii, et vabadusetunne ei kaoks. “Igaühel meist lasub vastutus enda, sõprade ja lähedaste hoidmisel, hoolimisel ja märkamisel. Loodame, et peagi on vaktsineeritud kolmveerand elanikkonda ja kõigis eluvaldkondades saavad inimesed tegutseda vabalt, oma soove ja unistusi täide viies”, ütleb Anne lõpetuseks. 

Kultuurikandjate rõivakomplektide loeteleu ja saadavuse teada saamiseks hoia silm peal meie Instagramil.

 

Fotod: Riina Varol

Still ja kontseptsioon: Liisi Eesmaa

Kõik uudised