Kõik uudised

Viru Keskus 20 – pidevas muutumises olev linnasüda

6.05.2024

Täpselt 20 aastat tagasi, 7. mail 2004 avati Tallinna Viru väljakul tänaseks juba 20 aastat järjest kõige külastatavaimaks kohaks kujunenud koht, Viru Keskus, ilma milleta ei kujutaks tallinlased ega külalised linnasüdant enam ettegi.

Tallinna linna südames, kus juba sajand tagasi käis vilgas kauplemine, kuhu kerkis Nõukogude Eestis vabaduse sümboliks ja nii mõnegi miljonäri esimeseks tööpaigaks olev hotell koos oma legendaarse kulinaariakaletiga, avati 20 aastat tagasi värvikate pidudega ning kahe Eesti ja Soome Parlamentide esimeeste kõnede saatel Viru Keskus.

Aja jooksul on keskus üha enam linnaga ühendunud, kujunedes nii selle sisetänavaks kui ka peatuse, maitsva lõuna, iluteenuse nautimise või poekülastuse paigaks ligi 40 tuhandele inimesele päevas. Keskuses töötab igapäevaselt pea 900 inimest ja nende jõupingutused tunnustati Kiida teenindajat kampaanias Eesti parimaks teenindusorganisatsiooniks 2024.

Vaade Viru väljakule 1900-ndate alguses
Vaade Viru väljaku poole 1930-ndatel

“20 aastaga märgilisest kevadest, kui Eesti liitus Eroopa Liiduga ning avati Viru Keskus, on ühiskonnas toimunud märkimisväärsed muutused. Pea kümme aastat on kõneldud füüsilise kaubanduse kadumisest uute tarbimismudelite saabumisel. Meie Viru Keskuses näeme, et inimestele meeldivad endiselt kogemused ja suhtlemine, seega kvaliteetne kaasaegne füüsiline kaubandus heas asukohas ei ole kindlasti hääbumas, vaid hoopis vastupidi,” sõnas Viru Keskuse tegevjuht Gertti Kogermann.

Küll aga on kasvanud nõuded mugavusele ning aina enam soovib klient lisaks tootele ka teenused ühest kohast mugavalt kätte saada. “Kui 20 aastat tagasi peeti spordisaali olemasolu keskuses tippinnovatsiooniks, siis tänaseks oodatakse ühelt keskuselt palju enamat. Lisaks kvaliteetsele poodlemisele soovib klient võimalust maitsvaks eineks, iluteenuste tarbimiseks või lihtsalt mugavat kohta, kolmandat ruumi, oma kodu ja töökoha vahel. Äsja uuenduskuuri läbinud Viru Keskuses on kõik need võimalused olemas. Kõikidele lisandunud võimalustele vaatamata on endiselt meie tugevuseks parim valik rahvusvahelisi moebrände,” märkis Kogermann.

Viru Keskuse sisevaade peale 2023 aasta renoveerimist
Viru Keskuse II korruse kliendi tualett, peale 2023 aasta renoveerimist

20 aasta jooksul on Viru Keskust külastatud 252 miljonit korda, mis oleks sadu kordi iga eestlase kohta. “20 aastat tagasi alustasime tööd kui klassikaline kaubanduskeskus, kuid täna jätkame seda modernse linnasüdamena. Eelmisel aastal lõpetasime oma ajaloo suurima sisemise uuenemise, kui sellel teekonnal on meil ees veel palju uudiseid: ühendame ennast rohkem Tammsaare pargiga, kaasajastame oma välisfassaade kõikidel kõlgedel ja seda kõike kvaliteetsema ruumikogemuse loomiseks,” ütles Kogermann.

Läbi aja on Viru Keskuses olnud avatud mitmed poed, mille väärtus Eesti inimeste jaoks ei ole kahanenud. Armastatud brändid nagu Kaubamaja, Rahva Raamat, Zara, Mango, The BodyShop, Nike, Instrumentarium ja teised on poodlejaid tervitanud keskuse esimesest päevast, olles senini lemmikuteks.

Läbi terve oma ajaloo on Viru Keskus olnud pühendunud Eesti kultuuri toetaja. Keskuse esimese korruse aatrium, mis igapäevaselt läbib kümneid tuhandeid külastajaid, on tõeliseks linnaruumi kohtumispaigaks tänu silmapaistvatele muusika- ja kunstinäitustele, mida on keskusesse toonud mitmed olulised kultuurikandjad nagu EKA, Tallinn Music Week, KUMU, Jazzkaar  ja paljud teised. 

Viru Keskus on läbi oma ajaloo olnud märgatud erinevatel erialastel ja loovkonkursidel. Nii võideti kohe avamise aastal 2004. Aasta Kaubandusteo auhind ning märgiliselt tunnustati Viru Keskust Aasta kaubandusteo tiitliga ka eelmisel, 2023. aastal peale sisemiste uuendustööde lõppu. Loovkonkursilt Kuldmuna on läbi aastate koju toodud 52 auhinda.

Viru Keskuse kampaania Ants Laikmaa 2019 aastast, valminus koostöös KUMU`ga.
Kõik uudised