Kauplused
E-L 10-21, P 10-19

Toidumaailm E-P 9-22

Apteek E-L 9-21, P 9-19

Toidutänav E-N 11-21, R-L 11-22, P 11-20

Kauplused
E-L 10-21, P 10-19

Toidumaailm E-P 9-22

Apteek E-L 9-21, P 9-19

Toidutänav E-N 11-21, R-L 11-22, P 11-20

P
286
Vabu parkimiskohti

Kosmilised artefaktid Viru Keskuse aatriumis

17. veebruarist kuni 3. märtsini rõõmustavad Viru Keskuse külastajaid EKA moetudengite loodud kosmilised skulptuurid, Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite eksperimentaalsete moevormide näitusel “Elav hõbe”. Näitus annab külastajale võimaluse põgeneda argipäevast, viies vaataja omamoodi kosmilisele rännakule, kus on võimalik osa saada kaitsva hõbemaailma ilust.

Liisi Eesmaa ja Flo Kasearu juhendamisel valminud eksperimentaalsed moeskulptuurid ja artefaktid on kokku sulatatud ühtseks näituseks, mille loomiseks kasutati ülejäägina tekkinud kilomeetreid jäätisepaberit, laeva soojakotte ning muud laeval mahakandmisele läinud varustusest. Moeskulptuuride ja artefaktide loomise käigus leidis uut kasutust ühtekokku 2500m pakendit, 50 soojakotti ja 35m nööri, sekka päästeveste. “Me sukeldusime pea ees hulljulgete ideede laborisse – meeletu kogus tunde kulus materjaliga katsetamistele, millest lõpuks kasvasid välja suurejoonelised moevormid. See tõestas, et ühest kangest algmaterjalist on võimalik miljon uut ideed välja võluda,” lisas Liisi Eesmaa.

“Kujuta ette, et tuled EKAsse õppima ja tahad rahulikult väiksemõõtmelisi aksessuaare teha ja siis esimese kursuse kirsiks tordil, kui suvine meri juba käeulatuses, antakse sulle eksperimentaalvormi kursuse raames ülesanne kastist välja mõelda ja luua enneolematult suur kontseptuaalne vorm. Selline kursus näitab, kes ujub randa ja kes pääseb kastist välja.” sõnas juhendaja Flo Kasearu.

EKA moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengid lähtusid oma eksperimentaalses vormiloomes teemast “kaitse”, mis on praegusel keerulisel ajal nii universaalne märksõna. Projekti eesmärk oli tudengeid loominguliselt inspireerida ja suunata looma kunsti ka kõige ootamatumatest materjalidest. Sellest tulenevalt hakkas kilomeetreid pikk hävitamisele mõeldud Premia metalne jäätisepakend ja VikingLlife Saving Equipment Estonia AS mahakantud merepäästevarustus otsima mõtestatud vormi ning looma uut elu. Laevadelt pärit varustuse seas olid ka aegunud termokotid, mis lisasid tinahalli maailma juurde verkjat oranži. 

“Meie kursust iseloomustab suur tahtejõud. Aine toimus pandeemia tõttu väga raskel ajal ja kõik olid ääretult tublid, et selle lõpuni suutsid viia. Lisaks iseloomustab antud kursust mitmekülgsus, mis tähendab, et iga üks mõistis KAITSE teemat väga erinevalt  ja leidis viisi kuidas läbi materjali töötluse enda mõtet teostada. ” lisas aksessuaaritudeng Mai Riin Salumaa. Moeriala tudeng Toomas Samuel Silmbaum täiendas: “Üheks aina kasulikumaks oskuseks praeguses ühiskonnas on näha potentsiaali olemasolevas, mitte mõtlematult juurde toota. Aga näha potentsiaali jäätisepaberis? Vot see oli paras väljakutse. Kapriisne materjal tahtis teadlikku lähenemist, sest muidu see lihtsalt purunes ja tööd tuli otsast alustada. Lõpuks avastasin, et kui neli kihti materjali omavahel kokku sulatada, siis see on piisavalt tugev, et saaksin enda idee ellu viia. Nii kuluski minu teose “Always behind you” tegemiseks suisa 1400m jäätisepaberit, 300m traati, 17m soojaveetoru.” 

Moeskulptuuride ja artefaktide loomise käigus leidis uut kasutust ühtekokku 2500m pakendit, 50 soojakotti ja 35m nööri, sekka päästeveste. Esmakordselt on näituse fotod trükitud Lipuvabriku lipukanga jääkidele, andes näitusele veel kestlikumad mõõtmed fotode väljapaneku osas. Lisaks annab riidele trükkimine võimaluse näitusel peale Viru Keskuse kahe nädalast vaatemängu veel edasi elada, kuna mustrilisest kangast saab luua midagi uut ja kantavat. Selleaastase näituse muudabki eriliseks just selle roheline jalajälg, mis on tõeliselt minimaalne, sest ka eksponeerimisplatvormid on teise ringi materjal.

Antud näitus annab külastajale võimaluse põgeneda argipäevast, viies vaataja omamoodi kosmilisele rännakule lendlevate päikesepurjedega tähelaeval, kus on võimalik osa saada kaitsva hõbemaailma ilust.

“EKA moeloojate taaskasutusele rõhuv näituse sõnum ühtib Viru Keskuse jätkusuutlikkuse põhimõtetega, mistõttu on rõõm pakkuda noortele tudengitele võimalust oma loomingut laiemale publikule jagada. Ühised eesmärgid on toetavaks ajendiks, miks oleme juba kolmandat aastat korraldanud EKA eksperimentaalvormide näituse Viru Keskuses,” selgitas Viru Keskuse turunduse- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru.

EKA moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain
Kunstnikud: Alice Pärtelpoeg, Anna Abrosimova, Carl-Rasmus Õunaste, Joanne-Heleene Sõrmus, Julia Korovina, Kaileen Palmsaar, Karin Nahkur, Katariina Seepter, Kristjan Lindsalu, Liis Laanisto, Liisbet Karjel, Mai Riin Salumaa, Toomas Samuel Silbaum.

Kunstiline juht: Liisi Eesmaa

Fotograaf: Riina Varol

Juhendajad: Liisi Eesmaa, Flo Kasearu

Produktsioon: Piret Puppart, Sirli Pohlak

MUAH: Eliise Brigita Mõisamaa
Modellid: Carina Leps, Joo Ho Lee (MJ Models)

Graafiline disain: Kertu Kibal, Polina Zahharenkova