Kauplused
E-L 10-21, P 10-19

Toidumaailm E-P 9-22

Apteek E-L 9-21, P 9-19

Toidutänav E-N 11-21, R-L 11-22, P 11-20

Kauplused
E-L 10-21, P 10-19

Toidumaailm E-P 9-22

Apteek E-L 9-21, P 9-19

Toidutänav E-N 11-21, R-L 11-22, P 11-20

P
367
Vabu parkimiskohti

Uuenenud Viru Keskus: tunneta kaasaegse südalinna rütme

Viru Keskus on Tallinna linna üks tuiksooni. Uuenenud ostukeskuse siselahenduse kontseptuaalsest lähenemisest kirjutab 3+1 arhitektuuribüroo arhitekt Ilmar Valdur.

Kuigi sageli võib tunduda, et aeg väljendab ennast läbi eriliste ja arhitektuuriliselt ainulaadsete projektide, saame tegeliku ajatunnetuse paremini kätte just tavaeluga läbipõimunud hoonetest. Veel enne Kristuse aega oli meie igapäevaelu keskpunktiks just turg või kauplemistänav. Sajandid möödusid, kuid ka tänapäeval saame teada palju oma kultuuri kohta kunagiste keskaegsete turgude edasiarendustest – ostukeskustest.

Arhitekti lähtepunktid, erinevalt paljudest teistest füüsilistest erialadest, on kohati üsna abstraktsed. Oma töös lähtume ehitise funktsioonist, ruumi- ja asukohatunnetusest, valgusest ja eesmärgist, mida loodud ruum täitma hakkab. Sõltumata sellest, kas ma olen kohalik või välismaine tegija, on minu eesmärgiks leida uue või uuendatava ruumi jaoks koht tänases ajas ja linnaruumis. See on ülimalt põnev eesmärk, mille kallal oleme töötanud  Wingårdhsi rahvusvahelise arhitektuuribüroo projekti alusel kolm viimast aastat, et taasluua üht Tallinna olulisemat sisetänavat ja ostukeskust, mis nüüd muutis täielikult oma siseilmet ajaloo mõttes tillukese 20 aasta möödudes.

Kui meenutada 90ndate ja isegi 00ndate alguse kaubanduspindasid, tuleb pähe nende suletus ja isoleeritus. Kinnised aknad, standardsed seinad, ere valgus ja ühes stiilis sisemus, mis pidi lukustama sisseastujaid enda maailma ja eraldama nad reaalsusest.

Aeg läks mööda, meie ellu tuli e-kaubandus, paindlik tööaeg, tingimuslik rutiin, stabiilne heaolu ning suurem tarbimisvõimekus. Suurem osa meist ei väärtusta enam asju, vaid emotsioone, koos veedetud aega, kvaliteeti ja mugavust. Uue ajaga on tulnud kaasa kiirenenud elurütm, surve ja stress. Pandeemia jättis oma jälje meie sotsiaalsete sidemete hoidmisele. Need on abstraktsed väärtused, kuid just neile peab arhitekt vastama, et käia ajaga kaasas ja luua inimeste jaoks mugavad ja kaasaegsed ruumid. Kui te kujutate oma vaimusilmas ette, kuidas see võiks välja näha, tulge jalutama Viru Keskusesse.

E-kaubanduse mõju tõttu on füüsiline ostukeskkond muutunud rohkem kogemuste keskkonnaks, mis ei ole enam suunatud niivõrd tootele, vaid teenuse ja elamuse pakkumisele. “Parim toode on tarbimata toode,” ütleb meile tänapäeva jätkusuutlikkuse filosoofia. Seetõttu loevad emotsioon ja kogemus ka Viru Keskuse siseruumis, kus tabate end läbimas eraldi tsoone ja meeleolusid. Keskuse kesktänav on ere ja rütmikas, kuid põigake korrus üles ja satute privaatsesse, samme summutavasse maailma, kus on aega keskenduda oma soovidele ja vajadustele. Kolm, neli, viis eraldi lahendust keskuse erinevates osades teevad liikumise põnevaks. Seigeldes eraldiseisvate maailmade vahel, leiate vaheldust ning avastamisrõõmu, mis tekitab meeldiva emotsiooni.

Keskuse poolset kontseptsiooni järgimist ja kõrget kvaliteeti taotleti ka üürnike kaupluste uuendamisel. Näiteks ehtepood Goldtime, mille sisekujunduses kohtuvad kuninglikud toonid nagu kuldne, sügavsinine ja tumepruun, luues elegantse ja pilkupüüdva atmosfäär ning mille mööbel valmistati käsitööna Saaremaali. Privaatses ehtekonsultatsiooniruumis on üleval ka Wiiralti näitus, mis sisaldab kunstniku tuntumaid töid.

Kunagisest üsna isoleeritud kaubanduspinnast kasvab täna välja linnaga rohkem ühendusi otsiv arter, mille aknad, uksed ja sisekoridorid on avatud, mõtlesime lahendusi luues sõna otseses mõttes kastist välja, heaks näiteks on Arketi kohviku vaate avamine vanalinnale.

Keskuse peatänav ei varja, et ta on linna liikumises oluline. Ta annab mõnusa pausi vihmast ja tuulest, ent avab ka kõrvalteid, kuhu on peidetud uued kogemused ja suisa maitserännakud. Viimaseks näiteks on uus Toidutänav, mis kõnetab külastajaid oma kvaliteedi ja mitmekülgsusega. Uus restoranide maailm avab end koos terrassiga laialt Tammsaare pargi poole, olles hea näide aktiivsest ja kaasavast linnaruumist.

Arendades vana lahendust ei unusta me ka keskuse sidet minevikuga ja kasutame uues põrandas vanu marmortahvlite tükke. See on omalaadne ja säästlik nipp ning selliselt toodetud põrand allub mõnusalt hooldusele. Teisel korrusel võtsime kasutusele rohkelt puitu, kuid tegime seda säästlikult ja võimalikult väikestest tükkidest, sest mets on meie väärtus ja me kasutame seda hoolivalt ja kokkuhoidlikult. Vana mööbli ja sisustuselementide taaskasutust tõid sisse ka üürnikud, näiteks Adidase butiik, mis taaskasutas esimese kauplusena meie piirkonnas vana võimla põrandat kaupluse müügisaalis.

Läbi korruste ripuvad taimed ja roheseinad, mis lisavad interjöörile värvi ja värskust. Kuuldavasti on ühes rohesambas õitsema läinud lausa orhidee. Meie aja ja selle väärtuste tunnetus läbib igat hoone lahendust. Nii käsib meid aeg ja selle elanikud ning selle tulemusel sünnib mugav ja armastatud südalinna osa.

Artikkel avaldatud ajakirjas EDASI.